PARAGON

Проблеми із зором у підлітків набуливеликого поширення.

Діти мало ходять і бігають, а більше си-дять за комп’ютерами й телефонами. Щоб проблеми не переросли в хронічні хвороби, офтальмологи рекомендують перевіряти зір під час літніх канікул. Одна із найпоширеніших хвороб серед дітей — міопія, чи короткозорість, — каже Тетяна Д’яконова, офтальмолог вищої категорії, головний лікар офтальмологічного центру «Іріс» у Полтаві. — Народи мають різну генетичну схильність до цього захворювання ока. Одна із найбільш уражених націй — японці. На Полтавщині також досить багато дітей, які мають короткозорість. Розвиток електроніки та комп’ютерів збільшили проблему. Особливо це стосується 8-річних дітей. У них може розвинутися спазм акомодації (порушення роботи очного м’яза. — ГПУ) через постійну фіксацію на предмети з близької відстані й малорухливий спосіб життя. Це передвісник короткозорості. Бо кришталик фокусується м’язами, що через напруження застигають в одному положенні. Спазм можна зняти ліками, але для цього потрібно пройти діагностику.

Школярам це найлегше зробити під час канікул. Якщо в дитини вже виявили короткозорість, що порадите батькам? У лікарів, як і в батьків, єдина ціль — зупинити розвиток хвороби. Адже прогресуючу форму лікують лише після 20–24 років, коли очне яблуко повністю сформується. Раніше були технології склеропластики. За око закріпляли імплантат, який не дозволяв міопії рости. Але результативність цього хірургічного методу викликає сумніви.

— Неналежна гігієна та гіподинамія теж можуть сприяти розвитку недуги.

Окуляри та контактні лінзи можуть зу- пинити розвиток короткозорості?

Якщо в підлітка вже є короткозорість, то окулярами та контактними лінзами ми можемо лише додати комфорту в життя. Вилікуватися ними неможливо. Які б не були гарні окуляри, для підлітка — це стрес. Від дискомфорту під час фізичних вправ до комплексів від насмішок однолітків. Контактні лінзи потребують підвищеної уваги до гігієни, й у них не можна перебувати в загазованих приміщеннях. Адже лінза накопичує шкідливі гази. Також до нас зверталися підлітки, які мали серйозні запалення очей — купалися у лінзах в озерах або ставках. Це категорично заборонено. Бо після таких складних запалень легко втратити око.

Чи є альтернативи хірургічного втручання для збереження зору дітям?

На даний момент найкращий результат дають надсучасні, революційні, технології. Кілька років тому в США створили лінзи Paragon. Завдяки терапевтичній корекції вони дозволяють отримати практично 100-відсотковий зір і затримати розвиток короткозорості у підлітків. Це тверді лінзи, через які кисень легко досягає рогівки. Виготовляють їх індивідуально. Перед цим має бути цілковите обстеження очей, зняття спазму акомодації медикаментозно та виявлення короткозорості. Складну структуру лінзи виробляють винятково в США. В Полтавській області тільки в офтальмологічному центрі «Іріс» є необхідне обладнання, яким можна правильно діагностувати й вирахувати корекцію. Адже для виготовлення лінз Paragon потрібна сучасна топографії рогівки в 3D-просторі. Ми маємо таке унікальне обладнання.

Яка відмінність лінз Paragon від кон-тактних лінз?

Які б не були тонкі контактні лінзи,але шкоду для ока вони все ж наносять —зменшується кількість повітря, необхідного рогівці. Лінзи Paragon не потрібно носити цілий день — надягають лише на ніч. Епітелій рогівки заповнює форму лінзи й за-пам’ятовує її на один-два дні. Коли вранці дитина знімає прозорі лінзи — отримує 100% зір. Не потрібні ні окуляри, ні контактні лінзи. Це зручно та комфортно. Анайголовніше — дає можливість зупинити розвиток короткозорості, що небезпечна для підлітків. —Коли пацієнт досягне 24 років, то може вибрати — використовувати лінзи Paragon надалі чи хірургічно завдяки ексімер-лазеру виправити зір. Загалом лінзи Paragon рекомендують використовувати до 40 років, але досвід виробника й зарубіжних колег вказує, що результат є і в 45 років. Потім настають вікові зміни й потрібно стежити за можливим ро звитком катаракти та глаукоми в пацієнтів.